Nowoczesny człowiek żyje w iluzji, że wie, czego pragnie – gdy tymczasem pragnie dokładnie tego, czego się od niego oczekuje, że będzie pragnął.

Dla kogo?

W każdym momencie naszego życia możemy natknąć się na trudności osobiste bądź emocjonalne, z którymi trudno jest nam sobie poradzić samodzielnie. Wtedy zaczynamy szukać dla siebie wsparcia i pomocy w tych trudnych chwilach.

Psychoterapia jest metodą, z której może skorzystać każda osoba dorosła, a także młodzież. Najczęściej po pomoc zgłaszają się osoby w momencie kryzysowym, kiedy osobiste zasoby już wydają się być niewystarczające do poradzenia sobie z problemem.

Z psychoterapii możemy skorzystać w wielu sytuacjach:

  • Kiedy odczuwamy smutek lub lęk z którym nie potrafimy sobie poradzić
  • Kiedy odczuwamy, że nasze doświadczenia życiowe nas przerastają
  • Czujemy, że tracimy kontrolę nad swoim życiem
  • Nasze własne sposoby są niewystarczające żeby sobie poradzić w trudnych sytuacjach
  • Mamy trudności w relacjach z innymi ludźmi
  • Czujemy się niezrozumiali
  • Mamy kłopoty z dalszym rozwojem
  • Nie jesteśmy zadowoleni z własnej osoby
  • Zmagamy się z takimi problemami jak depresja, fobie społeczne, lęk uogólniony czy zaburzenia zachowania, jak i inne trudności jakie dotknęły nas bądź osób nam bliskich

Psychoterapia

Psychoterapia psychodynamiczna polega na budowaniu relacji, której dynamikę pacjent wraz z terapeutą uważnie obserwują.

Psychoterapia psychodynamiczna wywodzi się z klasycznej psychoanalizy. Zakłada, że w człowieku zachodzi wiele procesów nieświadomych. W trakcie rozwoju człowiek tworzy wiele mechanizmów aby radzić sobie z rzeczywistością. Zwykle mechanizmy te ewoluują. Czasami zdarza się jednak, że część naszej osobowości blokuje się w rozwoju i mechanizmy, które dawniej były skuteczne, obecnie bardziej przeszkadzają niż pomagają. Może towarzyszyć wtedy lęk, przykre napięcie, obsesje a nawet choroby somatyczne. Satysfakcjonujące funkcjonowanie jest wtedy utrudnione. Może być trudno zbudować stały związek, utrzymać pracę. Czasami targają uczucia bardzo zmienne i często ze sobą sprzeczne.

Medycyna klasyfikuje tego typu zaburzenia jako zaburzenia osobowości, zaburzenia depresyjne, lękowe itp. Są to jednak nazwy, które potrzebne są specjalistom aby mogli sprawnie zorientować się z jakimi objawami się ktoś zmaga. Pacjent często widzi swoje objawy, ale nie rozumie ich funkcji.

Podczas psychoterapii w nurcie psychodynamicznym pacjent ma okazję uświadomić sobie swoje mechanizmy oraz zrozumieć ich sens. Dzięki temu zyskuje możliwość dalszego rozwoju.

Sesje trwają zwykle 50min. Odbywają się regularnie raz do trzech razy w tygodniu. Nie ma zadań na sesji ani do domu. Pacjent swobodnie dzieli się informacjami z terapeutą, zgodnie z własnymi potrzebami. Terapeuta pomaga zrozumieć pacjentowi nieświadomy sens wypowiedzi i zachowań.

Terapia psychodynamiczna zwykle wiąże się z długoterminowym procesem. Oparta jest o kilka prostych zasad nazywanych settingiem. Kończy się gdy pacjent oraz terapeuta widzą, że zmiana która się pojawi, będzie wystarczająca, aby pacjent mógł dalej samodzielnie i z satysfakcją modulować swoje życie.

Psycholog czy psychoterapeuta?

Od kogo jakiej pomocy możemy oczekiwać.

Psycholog: Osoba po studiach psychologicznych, z tytułem magistra. Przeszkolony w diagnozie psychologicznej różnymi testami oraz ma więdzę jak funkcjonuje ludzka psychika.

Psychoterapeuta: Osoba, która ukończyła rekomendowaną podyplomową szkołę psychoterapii. Ktoś taki nie musi być psychologiem, ale zwykle ukończył studia na kierunku humanistycznym lub medycznym. Wyszkolony w procesie psychoterapeutycznym, czyli nie tylko rozumie, ale też pomaga zmieniać.

Psychiatra: Ukończył studia na akademii medycznej. Jest lekarzem, który po studiach ogólnych wybrał specjalizację psychiatrii i szkoli się w tym kierunku, lub już jest specjalistą. Jako jedyny z tej trójki może wystawiać zwolnienia i recepty. Zwykle jego funkcja ogranicza się do diagnozy i ustawienia odpowiedniej farmakoterapii. Może skierować na badanie psychologiczne do psychologa, lub na terapię do psychoterapeuty.

Konsultacja
Psychoterapia
Sesja on-line
150
za 50 minut

Od czego zacząć?

Każdą psychoterapię poprzedza konsultacja, która może składać się od jednej do trzech wizyt. Na konsultację można umówić się przy pomocy formularza zamieszczonego na stronie lub napisać wiadomość na jeden z podanych numerów. Po wysłaniu wiadomości na pewno się z Państwem skontaktujemy.

Po skontaktowaniu się z wybranym psychoterapeutą wspólnie ustalimy termin pierwszej wizyty. Pierwsze spotkania są poświęcone konsultacjom, podczas których przyglądamy się trudnościom z jakim zmaga się nasz klient, staramy się je nazwać, omawiamy oczekiwania względem terapii oraz to, w jaki sposób terapia będzie przebiegać. Następnie wspólnie wyznaczamy pewne zasady pracy terapeutycznej, nazywanej też kontraktem terapeutycznym, podczas której ustalamy m.in. terminy oraz regularność naszych spotkań. Każde spotkanie trwa 50 minut.

O nas

Adam Bułacz

Ukończyłem Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej we Wrocławiu w 2017 roku (obecnie SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny) oraz szkolenia z zakresu diagnozy psychologicznej, neurodiagnostyki psychologicznej i uzależnień behawioralnych. Jestem dyplomowanym psychoterapeutą w trakcie certyfikacji po 4 letnim kursie w Śląskiej Szkole Psychoterapii atestowanej przez Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Przynależę do Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, obecnie pracuję w Ośrodku Dziennego Wsparcia przy Centrum Zdrowia Psychicznego Plus oraz prowadzę grupy wsparcia dla osób z chorobami, zaburzeniami psychicznymi oraz po kryzysie psychotycznym. Swoje doświadczenie zbierałem jako psycholog terapeuta na Oddziałach Psychiatrycznym w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego sp. z o.o., prowadząc gabinet prywatny oraz innych ośrodkach zajmujących się zdrowiem psychicznym. Regularnie poddaję się superwizji dbając o najwyższy poziom swojej pracy.

W swojej pracy pracuję w nurcie psychodynamicznym koncentrując się na relacjach międzyludzkich.

Adam Bułacz - ZnanyLekarz.pl

Michał Strobel

Jako psychoterapeuta pracuję od 2010 roku. Jestem certyfikowanym Terapeutą Środowiskowym Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (nr certyfikatu 192/2014). Swoje doświadczenie budowałem prowadząc terapię i zajęcia grupowe na oddziale dziennym psychiatrycznym. Równolegle przyjmowałem i przyjmuję indywidualnie pacjentów w gabinecie. Szkoliłem się w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym akredytowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

Swoją pracę poddaję regularnej superwizji u certyfikowanych superwizorów. Psychoterapia polega przede wszystkim na relacji, która wymaga uważności i życzliwości. By jak najlepiej móc angażować się w proces, sam poddałem się tzw terapii szkoleniowej.

Specjalizuję się w pracy indywidualnej z osobami dorosłymi. Cele zwykle stawiane sobie przez moich pacjentów, to rozpoznanie i przepracowanie wewnętrznych dylematów, które przez to, że są nieuświadomione, destrukcyjnie wpływają na różne obszary życia.

Michał Strobel - ZnanyLekarz.pl

Kontakt